Az online tanácsadásról
Az online tanácsadás egy olyan interneten keresztüli szolgáltatás, amely egy megfelelően képzett szakember és egy magánszemély video-beszélgetésen alapuló rendszeres kapcsolata. Ez nem tanácsadás a szó hagyományos értelmében, sokkal inkább a kliens személyes erőforrásainak és képességeinek fejlesztése a probléma megoldásának érdekében. Én abban hiszek, hogy minden nehézségekkel küzdő személyben benne van a megoldás magja, nekem csak a megfelelő körülményeket kell biztosítanom ahhoz, hogy kicsírázhasson.
Hogyan működik a konzultáció?
Mindez a Skype nevű ingyenesen letölthető és használható program segítségével (Önnek csak a pszichológiai szolgáltatás díját kell megfizetnie), igény szerint megbeszélt gyakoriságban és időpontban történhet. Ehhez szüksége lesz mikrofonra, fülhallgatóra és webkamerára. Utóbbi elhagyható, de a beszélgetések hatékonyságát és személyességét jelentősen rontja. A programot pedig letöltheti innen.
Szemléletem holisztikus, azaz az alkalmazott módszert mindig a hozott problémához és az adott klienshez illesztem, a számára legmegfelelőbb terápiás formát próbálom nyújtani.
Pro és kontra
Az online pszichológiai tanácsadás (pszichoterápia) előnyei
- Önnek nem kell utaznia, kényelmesen, biztonságot nyújtó otthonában tudja elmondani legféltettebb titkait, végiggondolni problémáit. Így időt és energiát spórolhat.
- A szolgáltatás teljesen anonim. Mivel Ön otthonából veszi igénybe, akár legszűkebb környezetének sem kell tudnia, hogy segítségre van szüksége. A beszélgetésünket csak Ön és én látjuk és halljuk, számíthat teljes diszkréciómra.
- Ön saját igényei (problémája természete és személyes szimpátiája) alapján tud szakembert választani.
- A beszélgetések légköre kellemes, nincsenek zavaró, új körülmények.
Az online tanácsadás hátrányai
- Mivel a szakember és a kliens fizikailag távol eshetnek egymástól (így nem adott a közvetlen közbe avatkozás lehetősége), ez a segítési forma nem alkalmas súlyos pszichés betegségek kezelésére. Pl. öngyilkossági szándék, sok éve fennálló, diagnosztizált alkalmazkodási- és személyiségzavarok esetén.
- További nehézséget okozhat, hogy a kamera és a monitoron megjelenő kép nem esik egybe, így nehéz a szemkontaktust fenntartani. Az kamera és a monitor távolsága azt a hatást keltheti, mintha a terapeuta valami mást nézne. Ez kezdetben zavaró lehet.
- Az internetkapcsolat szakadozhat, ami kellemetlenségeket okozhat.