
A barátok egészségvédő szerepéről, avagy miért baj, ha szabadidőnk nagyrészét internetezéssel töltjük
Számos kutatás bizonyítja, hogy a szoros érzelmi kapcsolatok hiánya fokozza bizonyos betegségek kockázatát. Az elszigeteltség a halálozásnak önmagában is legalább akkora előrejelzője, mint a dohányzás, a magas vérnyomás, a magas koleszterinszint vagy a testedzés hiánya. Érdekes módon ez a rizikófaktor a férfiakat még súlyosabban érinti, mint a nőket, ami talán a kapcsolatok bensőségességével magyarázható. (Tehát nem a kapcsolatok száma, hanem a szorosságuk a döntő tényező az egészségvédelem szempontjából.) Mindezek fényében kijelenthető, hogy a támasznélküliség, a másoktól való elszakadás érzése a legveszélyesebb testi-lelki egészségünkre nézve. Ez azért is különösen aggasztó, mert a mai kor embere szabadidejét többnyire nem embertársai között, bensőséges kapcsolatainak ápolásával, hanem sokkal inkább a tv készülék előtt vagy internetezéssel tölti.
A társas tevékenységek immunrendszerre gyakorolt hatását egy vizsgálat is alátámasztja, mely szerint azok a kollégiumi diákok, akik rossz viszonyban voltak szobatársaikkal, jóval gyakrabban kaptak el légúti fertőzéseket, mint azok, akik kapcsolata kiegyensúlyozottabb volt. A stressz leküzdése szempontjából tehát nem csak a kapcsolatok száma, hanem sokkal inkább a minősége a döntő jelentőségű. Míg a házastársak közti veszekedés rontja, egy jó beszélgetés javítja az immunrendszer működését.
Ha az ember erős érzelmi stressznek van kitéve, a barátok és a többi emberi kapcsolat egészségvédő szerepe még jobban felértékelődik. A megterhelés sokféle lehet az anyagi gondoktól a munkahelyi vagy családi problémákig. Egy vizsgálatban azt találták, hogy akik több nehézségen mentek keresztül az előző évben, nagyobb valószínűséggel haltak meg, mint azok a társaik, akik bár hasonló problémákkal küzdöttek, teherbíró érzelmi kapcsolatokkal rendelkeztek.
Éppen ezért egészségünk védelmében javasolható, hogy elfoglaltságainkra hivatkozva ne szorítsuk háttérebe emberi kapcsolatainkat, szabadidőnket ne csak magányos tevékenységgel vagy a technika vívmányaival (kapcsolataink ezáltal történő ápolásával) töltsük.
Habis Melinda klinikai szakpszichológus, személyközpontú terapeuta
Forrás: Goldman, D. (1997) Érzelmi intelligencia. Budapest: Háttér könyvkiadó.
5 Hozzászólás
Tisztelt Doktornő!
Én is barátkoztam volna,de illető nem akar!Ez nekem fáj!Új barátot szerzek,aki barátkozna velem!
Még egyszer köszönöm és elnézést kérek Doktornőnek!
Szép napot kívánok Doktornőnek!:)
Kedves Réka!
Megértem, hogy fáj Önnek, hogy nem akar barátkozni Önnel az, akivel Ön szeretett volna. Nagyon jó, hogy nyitott a másokkal való ismerkedésre! Legközelebb talán nagyobb sikerrel jár majd.
Üdvözlettel: Habis Melinda
Tisztelt Doktornő!
Köszönöm szépen és új életet kezdtem!
Kellemes hétvégét kívánok Doktornőnek!
Üdvözlettel,Tisztelettel:RÉKA
Kedves Réka!
Nagyon örülök ennek! Sok sikert kívánok hozzá!
Önnek is kellemes hétvégét!
Üdvözlettel: Habis Melinda
Nagyon jó!Gratula!RÉKA
Kérdése vagy véleménye van? Ossza meg velünk!
Keresés
Habis Melinda
2008 óta dolgozom pszichológusként, pályámat pszichiátriai gondozóban kezdtem, ahol legkülönfélébb problémakörökkel találkoztam a legsúlyosabb pszichés zavaroktól az egyszerűbb, döntési krízisekig. 2013 óta foglalkozom online tanácsadással. Ez idő alatt tapasztalatot szereztem a külföldön élő magyarok nehézségeinek kezelésében is. Fontos számomra a folyamatos fejlődés, hogy klienseimnek minél hatékonyabb szakmai segítséget nyújthassak, ezért jelenleg pár- és családterapeuta képzésbe járok. Részletes szakmai önéletrajzom itt érhető el.
BővebbenSkype konzultáció
Médiamegjelenések
Legolvasottabb blogbejegyzéseim
„Stressz-betegségek” avagy a pszichoszomatikus kórképekről
Hogyan neveljünk lelkileg egészséges, szüleivel együttműködő gyermeket? 1. rész
Féltékeny a párjára?
Az ismerkedés útvesztői
Szexuális kapcsolataink